• +90 258 269 2433 (pbx)
  • info@deniztekstil.com.tr
  • Türkçe
  • English

Günümüzde çevre ve insan sağlığı bilincinin artması, tüm sanayi kolları ile beraber tekstil sektörünü de etkilemiştir. Tekstil mamullerinin, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden, ekolojik olarak üretilmeleri önem kazanmıştır. Bu ürünler, pazar payını giderek arttırmaya başlamış ve "Organik Tekstil" adı altında pazarda yerini almıştır.

Organik tekstilde en yaygın kullanılan doğal elyaf türü organik pamuktur. Organik ürün, yetiştirilme süreçlerinde herhangi bir kimyasal madde ilavesi olmadan, çevre ve insan sağlığını bu yönüyle tehdit etmeyen ürün anlamına gelmektedir. Amaç, genetiği değiştirilmiş tohum, toksik bir madde ya da sürekli böcek ilacı ve gübre kullanılmadan, toprağın verimliliğinin korunmasını sağlamaktır. 

Gıda ürünleri üretimi ile başlayan organik ürün yapılanması, tekstil ve konfeksiyon ürünlerini de içine almış; tekstil endüstrisinin en önemli hammaddesi olan pamuk üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır.
Organik tekstil hammadde ve ürün, tüm işlem ve terbiye proseslerinden sonra, çevre ve insan sağlığına zararlı toksik kalıntı bırakmamalıdır. Kullanılan boyarmadde ve yardımcı kimyasallar, belli kriterlere uygunluk sağlayıp; su ve toprak ekosistemi için belli limitlerde ve uygun kimyasal kullanılmalıdır; bio-akumulativ maddelerin ve ağır metallerin kullanımı yasaklanmıştır.

Deniz Tekstil iplik, boya ve konfeksiyon işlemlerinde organik üretim yapabilmektedir ve bunu GOTS sertifikaları ile belgelendirmiştir.