• +90 258 269 2433 (pbx)
  • info@deniztekstil.com.tr
  • Türkçe
  • English

Güneş Panellerimiz Üretime Geçti

Güneş Panellerimiz Üretime Geçti

Baltalı Grup bünyesindeki Deniz Tekstil, sürdürülebilir üretim ve çevre performansı için çalışmalarına devam ediyor.
Sera gazı salınımlarımızı azaltmak, enerji tüketiminde sıfır emisyonlu, çevre dostu yenilenebilir kaynakları kullanmak için işletmelerimizde ilk adımları attık. Boyahane işletmemizde kurulan güneş enerjisi panelleri devreye alındı.
Fabrikamızın atık su ısı geri kazanım tesisi çatısına kurulan paneller üretime geçti. 88 Panelden oluşan sistemde, her panel 315 w üretim kapasitesine sahip. Teorik kurulu gücü 88x315 w olan sistemden elde edilen elektrik işletmemizde sürekli çalışan su tasfiye sistemi pompalarında kullanılacak.

Bu paneller sayesinde alandaki pompaların günlük tükettiği enerjinin %60’a yakını yeşil enerji olarak üretilmiş olacak. Gece şebekeden tüketim sağlayan sistem, gündüz güneş panellerinden faydalanmış olacak. İşletmenin bu bölümünde kullanılmadığında ise üretilen elektrik ana trafoya beslenerek işletmede farklı noktalarda kullanılabilecek. Ekz Proje ve Danışmanlık şirketi tarafından yapılan çalışma önümüzdeki günlerde diğer işletmelerimizde de uygulanacak.

Baltalı Grup Güneş Enerjisine Önem Veriyor

Baltalı Grup ve bünyesindeki Deniz Tekstil sürdürülebilir bir çevre için yenilenebilir kaynakların kullanımına verdiği önemi 2017 yılı başında devreye aldığı Salbakos Güneş Enerji Santrali ile göstermişti. Yıllık ortalama 1,5 milyon kWsaat elektrik üreten tesis, bu sayede ortalama 1000 ton CO² eşdeğerinde sera gazı salınımını da engelleyerek çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor.